Ուղևորի իրավունքները Եվրամիության 261/2004 կանոնակարգի շրջանակներում
Համաձայն Եվրամիության 261/2004 կանոնակարգի, միջազգային պայմանագրերի և Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության, չվերթի հետաձգման դեպքում Ուղևորն իրավունք ունի՝
• Հրաժարվել թռիչքից և հետ ստանալ ավիատոմսի ամբողջական արժեքը կամ պահանջելու ամրագրել նոր ավիատոմս՝ իրեն հարմար ամսաթվով:
• Պահանջել, որպեսզի տրամադրվեն օդային փոխադրման պայմանագրի պայմաններով նախատեսված բոլոր ծառայությունները:
• Պահանջել թռիչքի հետաձգման հետևանքով կրած նյութական վնասների փոխհատուցում(եթե առկա են ապացույցներ):
Ուղևորը կարող է ստանալ փոխհատուցում նվազագույնը 3 ժամ ուշացման դեպքում: Չվերթի հետաձգման մասին Ուղևորին թռիչքից 14 օր և ավիատոմսի ամբողջական գումարը փոխհատուցելու կամ այլընտրանքային փոխադրում տրամադրելու դեպքում նյութական փոխհատուցում չի տրամադրվում:
Չվերթի հետաձգման համար փոխհատուցում Հայաստանում
Հայաստանում չվերթի հետաձգման դեպքում ավիաընկերությունն Ուղևորին փոխհատուցում է տրամադրում համաձայն Եվրամիության 261/2004 կանոնակարգի, միջազգային պայմանագրերի և Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համապատասխան դրույթների:
Հայաստանի Հանրապետության գործող օրենսդրությամբ չվերթի հետաձգման դեպքում նախատեսվում է Ուղևորին ցուցաբերվող աջակցություն:
Ավիացիայի մասին ՀՀ օրենքի հոդված 63՝
Փոխադրողը պարտավոր է իր կողմից իրականացվող չվերթի Ուղևորի փոխադրման տոմսով նախատեսված ժամից ուշացման դեպքում հոգալ ուղևորների կարիքները սկսած՝
1. 2 ժամից՝ սնունդով,
2. 4 ժամից՝ հաղորդակցության միջոցներով և հնարավորություններով,
3. 8 ժամից՝ կացարանով:
Փոխադրողը պատասխանատու է ուղևորների, գրանցված ուղեբեռի կամ բեռի օդային փոխադրման ցանկացած ուշացմամբ պայմանավորված վնասի համար՝ բացառությամբ սույն հոդվածի 6-րդ և 7-րդ մասերով նախատեսված դեպքերի:
Փոխադրողը պատասխանատվություն չի կրում, եթե ապացուցված է, որ իր գործակալները վնասից խուսափելու նպատակով ձեռնարկել են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները կամ, որ անհնար էր իր կամ գործակալի կողմից ձեռնարկել նման միջոցներ:
Փոխադրողը կարող է պատասխանատվություն չկրել կամ նրա պատասխանատվության չափը կարող է սահմանափակվել, եթե ապացուցվում է, որ վնաս կրած անձն իր անփութությամբ նպաստել է դրան:
Փոխադրողը պատասխանատվության, ինչպես նաև ըստ պայմանագրի՝փոխադրող չհանդիսացող անձի կողմից իրականացվող օդային փոխադրման, համատեղ փոխադրման և այլ հատուկ խնդիրներին վերաբերող լրացուցիչ կանոնները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ և Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով:
EC 261-2004 կանոնակարգը
EC 261-2004 կանոնակարգը ընդունվել է 2004թ-ի փետրվարի 11-ին եվրոպական պառլամենտի և Եվրամիության անդամ երկրների կողմից, որով սահմանվում են ընդհանուր կանոններ չվերթի հետաձգման, չեղարկման և փոխադրման մերժման դեպքերի համար:
Այն տարածվում է Եվրամիության անդամ երկրներում գրանցված ավիաընկերությունների և ավիափոխադրողն երի վրա, ինչպես նաև ոչ ԵՄ այն ավիաընկերությունների վրա, որոնք իրականացնում են մեկնում ԵՄ տարածքի օդանավակայանից : Կանոնակարգը գործածության մեջ է մտել 2005թ-ի փետրվարի 17-ից:
Կանոնակարգը կազմված է նախաբանից և 19 հոդվածից, որոնք կարգավորում են չվերթի հետաձգման, չեղարկման և փոխադրման մերժման դեպքերում ավիաընկերության և Ուղևորի միջև հարաբերությունները: Այն ներառում է հետևյալ բաժինները՝
1. Չվերթի հետաձգում
2. Չվերթի չեղարկում
3. Փոխադրման մերժում
EC 261-2004 կանոնակարգը սահմանում է ավիաընկերության պարտականությունները Ուղևորի նկատմամբ չվերթի հետաձգման, չեղարկման և փոխադրման մերժման դեպքերում: Կանոնակարգով նախատեսվում է ուղևորին տրվող փոխհատուցում իրավախախտ ավիաընկերության կամ դրան հավասարեցված անձի կողմից՝ կախված չվերթի հեռավորությունից.
• 250 եվրո՝ մինչև 1500 կմ. չվերթի դեպքում
• 400 եվրո՝ 1500-3500 կմ. չվերթի դեպքում
• 600 եվրո՝ 3500 կմ-ից ավել չվերթի դեպքում:
Ավիաընկերության պարտականությունները
Ի՞նչ պարտականություններ ունի ավիաընկերությունը չվերթի 3 ժամից ավելի հետաձգման դեպքում
Եվրամիության 261/2004 կանոնակարգի համաձայն ավիաթռիչքների 3 ժամից ավելի հետաձգման դեպքում ավիաընկերությունը պարտավորված է կատարել հետևյալ պայմաններից մեկը կամ դրանցից մի քանիսը՝ կախված կոնկրետ իրավիճակից և հետաձգման ժամանակահատվածից.
1. Այլընտրանքային փոխադրում՝ առաջին հնարավորության դեպքում:
2. Նոր ավիատոմսի ամրագրում՝ Ուղևորին հարմար ամսաթվով (հաշվի առնելով Ուղևորի ցանկությունը):
3. Փոխհատուցում՝ ժամանակին չիրականացրած պարտականությունների համար:
4. Ավիատոմսի արժեքի մասնակի կամ ամբողջական փոխհատուցում:
3 ժամից ավելի չվերթի հետաձգման պարագայում ավիաընկերությունը պարտավոր է Ուղևորներին հետագայում տրամադրել նյութական փոխհատուցում, եթե այն ավիաընկերության մեղքով է և, եթե առկա են անհրաժեշտ ապացույցներ:
6 ժամից ավելի տևող չվերթի հետաձգման դեպքում ավիաընկերությունը պարտավորված է Ուղևորներին տրամադրել անվճար կեցություն հյուրանոցում, ապահովել նրանց փոխադրումը:
Ի՞նչ պարտականություններ ունի ավիաընկերությունը չվերթի չեղարկման դեպքում
Ավիաընկերությունը, որի պատճառով չեղարկվել է ավիաթռիչքը, համաձայն Եվրամիության 261/2004 կանոնակարգի, պարտավորվում է ՝
• Սահմանված կարգի համաձայն կազմակերպել Ուղևորի թռիչքը նույն կամ այլ ավիաընկերության օդանավով:
• Կատարել օդային փոխադրման պայմանագրի պայմաններով նախատեսված բոլոր պարտականությունները (տրամադրել սնունդ, ըմպելիքներ, 2 հեռախոսազանգ, 2 ֆաքս հաղորդագրություն, 2 էլեկտրոնային նամակ ուղարկելու հնարավորություն, կախված չեղարկման ժամկետից՝ անվճար հյուրանոցային սենյակ):
• Ուղևորի ցանկությամբ՝ ավիատոմսի նախնական գնված արժեքի ամբողջական փոխհատուցում՝ 7 օրվա ընթացքում, եթե չեղարկումն իրականացվել է թռիչքից 14 օր առաջ:
• Ուղևորը կարող է ստանալ իրեն հասանելիք փոխհատուցումը, եթե այդ մասին տեղեկացվել է չեղարկված ավիաթռիչքի ամսաթվից 14 օր պակաս ժամկետում և եթե նրան չի տրամադրվել անվճար այլընտրանքային փոխադրման հնարավորություն:
Եվրոպական Միության երկրներում գրանցված ավիաընկերություններն Ուղևորներին պարտավոր են փոխհատուցել նաև տարանցիկ թռիչքների հետաձգման կամ չեղարկման համար, եթե նույնիսկ տարանցիկ թռիչքը կատարում է ոչ եվրոպական ավիափոխադրող: Սակայն այստեղ կարևոր է, որ տոմսը գնված լինի մեկ ամրագրմամբ և մեկնումը սկսած լինի ԵՄ գրանցում ունեցող օդանավակայանից:

The Passenger's rights in the scope of the EU 261/2004 Regulation
According to the EU 261/2004 Regulation, international treaties and the legislation of the Republic of Armenia, in case of a flight delay the Passenger has a right to
• Reject the flight and get a full compensation of the initial ticket value or request to book a new ticket at a suitable date.
• Demand to get all the services provided by the contract of carriage.
• Demand compensation for the damages caused by the flight delay (if evidences exist).
The Passenger can get a compensation for at least 3 hours delay. If the Passenger was notified about the flight delay 14 days before the flight and the ticket price was fully compensated or was provided an alternative flight, a refund is not disposed.
Compensation for flight delay in Armenia
In Armenia in case of a flight delay the airline compensates the Passenger according to the EU 261/2004 Regulation, international treaties and the legislation of the Republic of Armenia.
In case of a flight cancellation according to the current legislation of the Republic of Armenia, certain  assistance is provided to the Passenger
RA Civil aviation act 63
The carrier is responsible to take care of the Passenger in case of  a delay from the time indicated on the ticket and provide the following
1. in 2 hours delay with meals
2. in 4 hours delay with  communication means and opportunities
3. in 8 hours delay with accommodation
The carrier is responsible for any damage or harm caused to the passengers, registered luggage or cargo because of the delay with the exception of the cases provided by provisions 6 and 7 of this article.
The carrier is not responsible if it is proven that its agents undertook all the necessary measures or that it was impossible to take such measures.
The carrier may not be liable or the liability can be limited, if it is proven that the person to whom the damage was caused contributed to it by own negligence.
EC 261-2004 Regulation
EC 261-2004 Regulation was adopted in February 11, 2014 by the European Parlamaint and by the EU member countries. The regulation establishes common rules in case of flight delay, cancellation or boarding denial.  The regulation applies to the airlines and airline carriers registered in the European Union, as well as to non-EU airlines that depart from the airports located in the territory of EU. The Regulation went into force on 17 February 2005.
The Regulation is comprised of an Introduction and 19 articles that regulate airline-Passenger relationship in case of a flight delay, cancellation and boarding denial. It includes the following sections
1. Flight delay
2. Flight cancellation
3. Boarding denial
EC 261-2004 Regulation defines the airline's responsibilities towards the passengers in case of flight delay, cancellation and boarding denial. The regulation obligates the airline or a person/entity to compensate the Passenger depending on the flight distance.
• 400 euro for flight distances between 1500 km-3500 km
Airline Responsibilities
What are the responsibilities of the airline in case of a flight cancellation for more than 3 hours?
According to the 261/2004 Regulation, in case of delayed flights for more than 3 hours, the airlane is obligated to cover one of the following conditions or several of them, depending on the circumstances and delay time.
1. An alternative flight at the earliest opportunity.
2. Booking of a new ticket at the date suitable for the Passenger (taking into account the Passenger's wish).
3. Compensation for unfulfilled duties
4. Partial or full compensation of the ticket value
In case  of  a flight delay for 3 and more hours the airline is obligated to pay cash compensation to the Passengers , if the airline is responsible for the delay and if  necessary evidence is available.
In case  of  a flight delay for 6 and more hours the airline is obligated to provide hotel accommodation and transport between the airport and the hotel.
What are the responsibilities of the airline in case of flight cancellation?
According to the EU 261/2004 Regulation, the airline responsible for the flight cancellation must
• Re-route the Passenger to the same destination by an aircraft of the same or another airline.
• Fulfill all the responsibilities defined by the contract of carriage (provide with meals, refreshments, two e-mails and depending on the cancellation period a hotel accommodation).
• Full cash compensation of the ticket price within 7 days, if the cancellation was made 14 days before the flight.
• The Passenger is entiteled to get compensation if he/she was notified about the flight cancellation less than 14 days before the flight and he/she was not provided with an alternative flight.
Airlines registered in the European Union are also obligated to compensate the passengers in case of transit flights’ cancellation or delay, even if the transit flight is made by a non-European carrier. Anyhow, in this case the ticket must be purchased by a single booking and the primary departure should be from EU-registered airport.